Czym są nasiona na kiełki?


Z nasionami na kiełki spotkać się można w wielu sklepach ogrodniczych, czy to internetowych czy stacjonarnych. Okazuje się, że ich hodowla jest naprawdę prosta i nie wymaga poświęcenia. Warto zatem wiedzieć, jak wysiewać nasiona kiełków oraz czym się kierować podczas ich zakupu.

Jakie nasiona na kiełki?

Okazuje się, że zakup nasion na kiełki wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Trzeba zwracać uwagę na kilka kwestii, które mogą pomóc w wyborze odpowiednich nasion. Obecnie takie nasiona zakupić można na internetowych stronach sklepów ogrodniczych, ale także w dużych centrach, które zajmują się sprzedażą roślin. Podczas zakupu trzeba zwracać uwagę na to, czy nasiona są zaprawiane. Takich powinno się zdecydowanie unikać. Kiełki to budzące się do życia nasiona, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich spożywać, jeśli nasiona były wcześniej zaprawione. Najlepiej wybierać nasiona od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują obfite plony. Warto jednak wspomnieć o tym, że w marketach można zakupić gotowe kiełki w plastikowych pudełkach. Dlaczego lepszym rozwiązaniem będzie tutaj wysiew nasion w domu niż kupno gotowych produktów? Otóż bardzo często kiełki te zaczynają się psuć, czego nie widać w momencie zakupu. Wspomnieć należy także o tym, że gotowe kiełki uprawiane są przeważnie w ciemnych halach, co sprawia, że nie mają one dostępu do światła. Tym samym zawierają zdecydowanie mniej odżywczych składników pokarmowych.

Jak wysiać kiełki?

Wysiew nasion na kiełki jest bardzo prosty. Wystarczy uszykować sobie odpowiedni pojemnik. Sprawdzi się tutaj także miseczka. Nasiona na kiełki (https://ogrodniczy.com/nasiona-na-kielki) przed wysianiem trzeba uprzednio przepłukać i dobrze namoczyć. Konieczne jest częste, a nawet codzienne podlewanie nasion. Po 5 dniach można cieszyć się już pysznymi kiełkami.

Kiełki idealnie pasują do sałatek, obiadów czy kanapek. Mają mało kalorii, dlatego mogą je spożywać osoby dbające o sylwetkę. Kiełki posiadają ogromne ilości witamin i cennych składników. Jest to świetna alternatywa dla świeżych warzyw, które trudno znaleźć szczególnie w okresie zimowym.