Jak czytać książki popularnonaukowe?


Współcześnie dostęp do informacji staje się niemal nieograniczony. Półki w księgarniach uginają się od pozycji na każdy temat, a internet aż kipi informacjami. Mamy też czas na rozwijanie się i zdobywanie wiedzy na dowolne tematy – niekoniecznie związane z naszym życiem i pracą.

Książka popularnonaukowa – przepustka do świata nauki

Teksty popularnonaukowe tym różnią się od pozycji naukowych, że napisane są w sposób bardziej przystępny – łatwiejszym językiem, z większą ilością przykładów, zdjęciami i ilustracjami. Niemniej opierają się one na tej samej wiedzy, a często także na tych samych źródłach, odkryciach czy badaniach. O ile jednak pozycje naukowe adresowane są do wąskiego grona odbiorców, tak po książki popularnonaukowe sięgnąć może niemal każdy.

Nie wierz we wszystko, co czytasz!

Ilość stron internetowych wyglądających profesjonalnie i książek, które sprawiają wiarygodne wrażenie jest ogromna. Nie wszystkie one jednak zawierają prawdziwe informacje. Część z nich, posługując się popularnonaukowym językiem, zakłamuje fakty i kreuje wizję rzeczywistości niezgodną z prawdą. Współczesny świat wymaga od odbiorcy, czytelnika nieustannego rewidowania faktów. Wiele krążących teorii opiera się na mglistych przesłankach i przekonaniach nie mających oparcia w faktach – odkryciach czy badaniach. Niestety tego typu treści wychodzą poza internet i bywają publikowane także w formie książek przez szanowane wydawnictwa. Warto więc konfrontować kontrowersyjne teorie z faktami.

Wiele książek popularnonaukowych znajduje się na stronie https://www.ibuk.pl/katalog/440/literatura-popularnonaukowa.html.