Choroby autoimmunologiczne- schorzenia, których objawy łagodzi jedynie restrykcyjna dieta


Choroby autoimmunologiczne można jedynie podleczyć, a nie da się ich niestety definitywnie wyeliminować. Istnieją jednak sposoby, by złagodzić ich najbardziej dokuczliwe objawy. A najskuteczniejszym z nich jest dieta.

Jakie choroby można zaliczyć do grona autoimmunologicznych?

Na pewno te, w których następuje samoistne i długotrwałe uszkodzenie komórek najważniejszych organów. Do grona chorób autoimmunologicznych zalicza się toczeń, stwardnienie rozsiane, choroba Hashimoto czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Wszystkie one są przewlekłe i można je co najwyżej podleczyć, a nie się ich pozbyć. Niemniej można z nimi żyć, gdy będzie się przestrzegać i to ściśle wyznaczonych nakazów i zakazów.

Czemu dieta w chorobach autoimmunologicznych jest taka ważna?

To dlatego, że przez nią można ograniczyć działanie czynnika, który wywołuje w danym narządzie ostry stan zapalny. Przy czym lista zakazanych i dozwolonych produktów różni się w zależności od choroby, która zaatakuje organizm. Niemniej diety w chorobach autoimmunologicznych nie muszą być niesmaczne i mdłe.

Wystarczy nieco pokombinować nieco z dozwolonymi produktami, aby wyszły z tego całkiem atrakcyjne pod względem kulinarnym potrawy. Zresztą chorzy nie mają wyjścia i muszą być kreatywni i twórczy w kuchni. Inaczej poumieraliby z głodu.

Dieta w chorobach autoimmunologicznych – znajdziesz więcej tu