Jak utrzymać porządek w domowych dokumentach?

segregatory biurowe

Niejednokrotnie zdarza się, że nasze domowe dokumenty znajdują się w strasznym nieładzie, który w zasadzie uniemożliwia szybkie znalezienie potrzebnych w danym momencie papierów. Dlatego poniżej zamieszczono garść porad na temat tego, jak przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy.

Segregatory na dokumenty- tradycyjne i najlepsze wyjście

Chociaż segregator najczęściej kojarzony jest z wyposażeniem biura, to nie ma chyba nic, co lepiej sprawdzi się również podczas porządkowania domowej papierologii. Jest to tradycyjna i bardzo praktyczna metoda przechowywania dokumentów, dużo wygodniejsza niż pudła czy szuflady wypełnione niezliczoną ilością kartek. Ponadto, segregatory można dowolnie opisywać i wpinać w nie dokumenty posortowane, na przykład w koszulach, co umożliwi szybkie odnajdywane potrzebnych egzemplarzy.

Jak zabrać się za porządkowanie dokumentów?

Za pomocą kilku segregatorów oraz koszulek lub skoroszytów, można naprawdę łatwo wprowadzić ład i harmonię we wszelkie domowe dokumenty. Zacząć należy od wstępnego przesortowania wszystkich papierów i wyrzucenia tych już niepotrzebnych. Następnie, można podzielić całość na dziedziny takie jak zdrowie, praca, nieruchomości, samochód czy dzieci, które umieścić można w koszulkach lub skoroszytach,a następnie po prostu wpinać do dobrze opisanych segregatorów do biura.

Jeśli chcemy utrzymać przejrzystość i ład w dokumentach, pamiętajmy by zadbać przede wszystkim o:

  • regularność, czyli bieżące wpinanie pism do poszczególnych segregatorów na dokumenty;
  • skrupulatność, czyli wpinanie dokumentów we właściwe miejsca;
  • oraz aktualizacje, czyli przeglądanie na przykład raz w roku naszych segregatorów i wyrzucanie pism, które z całą pewnością już się nam nie przydadzą.