Zewnętrze karty graficzne to wynalazek, który adresowany jest przede wszystkim do posiadaczy komputerów przenośnych. Jest to niewielkie urządzenie, które w razie potrzeby może zostać podłączone do komputera, a tym samym zapewnić mu dodatkową moc obliczeniową od strony graficznej. Jakie są jednak konkretnie zalety, ale również i wady takiego rozwiązania?
Zalety zewnętrznych kart
Jak jest najważniejsza zaleta zewnętrznej karty graficznej? Oczywiście jest nią możliwość znacznego, a co najważniejsze bardzo prostego podniesienia możliwości obliczeniowych komputera. Laptopy, nawet te najwyższej półki nie mogą się równać pod względem możliwości gamingowych z komputerami osobistymi. Ogranicza je nie tylko mały rozmiar samej obudowy, lecz przede wszystkim jej możliwości od strony chłodzenia. Wydajna karta graficzna jest nie tylko bardzo duża, lecz również niezwykle mocno się nagrzewa. Z tego też powodu, dzięki możliwości podłączenia jej w postaci zewnętrznej, można uzyskać zbliżone do komputera stacjonarnego osiągi.
Wady zewnętrznych kart
Choć perspektywa posiadania mocnego i bardzo wydajnego od strony gier komputerowych urządzenia jest bardzo kurząca, to jednak takie rozwiązanie posiada również pewne wady. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że jest to bardzo kosztowne urządzenie. Składa się ono z dwóch części – samej karty graficznej, która jest zwykłym modelem, który znaleźć można w obudowie komputera osobistego, jak i również z obudowy, w której się tę kartę umieszcza.
Koszt karty jest znany i w zależności od modelu, może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Koszt obudowy to natomiast około tysiąca złotych co czyni cały ten pomysł niezwykle kosztownym. Co więcej, laptop musi być wyposażony w specjalne złącze, które służy do podłączenia zewnętrznej karty graficznej. Trzeba oczywiście mieć również na uwadze to, że złącze to jest ograniczeniem jeśli chodzi o przesyłanie danych, więc w przypadku takiej zewnętrznej karty, nigdy nie uzyska się tych samych osiągów, co w przypadku tego samego modelu karty podłączonego bezpośrednio do płyty głównej komputera.