Leczenie hemoroidów nie jest trudne


Choroba hemoroidalna nie powinna być powodem do wstydu i odwlekania leczenia. Ból, pieczenie i dyskomfort podczas defekacji są sygnałem alarmującym, który informuje o konieczności wprowadzenie odpowiedniego leczenia hemoroidów. Można pomóc sobie domowymi sposobami lub tymi, które zaleca lekarz – nie warto jednak ignorować żylaków odbytu.

Podstawy, które pomagają zwalczyć żylaki odbytu

Wprowadzenie do stylu życia niektórych niepozornych działań może wspomóc leczenie hemoroidów, a także zapobiec ich nawrotowi. Istotnymi działaniami są przede wszystkim:

  • dbanie o dietę z dużą ilością błonnika (owoce, warzywa, kasze, otręby, nasiona strączkowe), która zapobiega zaparciom i ułatwia wypróżnianie,
  • picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia (minimum 2 litry niesłodzonej wody na dzień),
  • unikanie stresujących sytuacji,
  • umiarkowana aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu (zarówno siedzący tryb życia, jak i zbyt obciążające treningi sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu).

Domowe sposoby na hemoroidy

Zadbanie o podstawy niweluje ryzyko powstawania choroby hemoroidalnej oraz przyspiesza jej leczenie.
Nieznaczny rozwój żylaków odbytu pozwala złagodzić ich obawy w domowych warunkach za pomocą naturalnych metod. Ulgę w bólu przynoszą ziołowe okłady, letnie kąpiele oraz stosowanie rozcieńczonych olejków eterycznych na zmienione miejsca. Dużą popularnością cieszy się olejek lawendowy, cyprysowy, z drzewa herbacianego oraz rumianku rzymskiego. Olejki mają niezwykłą moc antybakteryjną, przeciwdrobnoustrojową, przeciwbólową oraz przeciwzapalną. Regularne stosowanie łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęki, a także wielkość guzków krwawniczych.

Wizyta u proktologa – najlepszy wybór

Nie ma się czego obawiać podczas wizyty u lekarza. Badanie hemoroidów nie należy do najbardziej komfortowych, jednak trwa chwilę, jest bezbolesne i ostatecznie pomaga uporać się z problemem. Proktolog określa stadium rozwoju choroby i na tej podstawie decyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia hemoroidów. Najczęściej spotykanymi metodami są m.in. skleroterapia, gumkowanie (opaskowanie), koagulacja lub operacja chirurgiczna. Lekarz może także zalecić na początek wyłącznie stosowanie maści – może okazać się wystarczająca, by pozbyć się schorzenia.

Żylaki odbytu potrafią przysłonić radość życia i wprowadzić chorego w stan przygnębienia i wycofania się z codziennego życia towarzyskiego. Leczenie hemoroidów nie jest trudne – warto więc podjąć się go, by życie nabrało barw, a dyskomfort odszedł na dobre.