Wszystko, co używane codziennie, w końcu może się zniszczyć lub odmówić posłuszeństwa. Nie inaczej jest z laptopami. Ich użytkownicy chwalą tego typu sprzęt za jego mobilność i idące za tym korzyści (choćby kontakt ze światem non stop, dostęp do materiałów służbowych itd.).
Jednak przy swoich sporych zaletach, laptop pozostaje urządzeniem podatnym na pewne usterki. Wielu z nich można jednak zapobiec lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Jak zadbać o laptop?
Laptop powinien być użytkowany rozsądnie. Co to znaczy? Cóż, wiele osób po prostu korzysta z jego dobrodziejstw, nie pilnując np. bezpieczeństwa w sieci oraz parametrów, takich jak temperatura w środku urządzenia, czy brak zainstalowanych bez wiedzy użytkownika szkodliwych programów (tzw. robaki, konie trojańskie i inne wirusy).
Skutki takiej beztroski bywają opłakane: laptop działa coraz wolniej albo pewnego dnia w ogóle odmawia nawet uruchomienia się.
Warto więc pamiętać o stosownym oprogramowaniu ochronnym i określającym stan komputera.
Jak traktować laptopa?
Laptop powinien być czyszczony przy pomocy dedykowanych produktów. Dobrze jest unikać zalania go jakimikolwiek płynami i chronić przed obiciami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi – np. podczas transportu.
I jeszcze jedna istotna sprawa: ryzyko przegrzewania się komputera. Jeśli powtarza się to notorycznie, może w końcu spowodować trwałe uszkodzenie komputera. Zapobieganiu takich sytuacji służą praktyczne podstawki chłodzące.
Są one łatwo dostępne i tanie. Zasilane bywają przez USB podłączone do używanego właśnie laptopa (wygodna opcja, warta zainteresowania) lub przez zasilacz włączany do gniazdka. W wielu modelach można też zmieniać kąt nachylenia podstawki, co w pewnych sytuacjach ułatwia pracę na laptopie.
Podstawki chłodzące występują w różnej wielkości i najczęściej są uniwersalne, tzn. nie są dedykowane konkretnym modelom laptopów. Ułatwia to zakup takiej podkładki – właściwie wystarczy uważać jedynie na jej rozmiar, który powinien być dostosowany do wielkości konkretnego laptopa.