Jaki napęd do odkurzacza do liści wybrać?


Odkurzacz do liści to rewelacyjne urządzenie, które znacznie skraca i usprawnia przygotowywanie ogrodu do zimy. Dzięki możliwości szybkiego i bardzo wygodnego zassania liści do worka uprzątanie ogrodu staje się samą przyjemnością. Żeby jednak tak się stało, używany odkurzacz musi być wyposażony w odpowiedni silnik. Który z dostępnych na rynku modeli będzie najlepszy?

Charakterystyka silnika spalinowego

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem na rynku jest odkurzacz do liści spalinowy ze sklepu Ogrodniczy. Tego typu model cechuje się naprawdę olbrzymią mocą, więc nie ma większych kłopotów ze sprzątaniem nawet największej ilości liści. Niestety ta efektywność wiąże się z kilkoma wadami. Przede wszystkim jest to sprzęt dość ciężki, a także głośny. Może więc być źródłem dyskomfortu. Co więcej, jest dość drogi w utrzymaniu, ponieważ nie tylko trzeba go zasilać benzyną, to dodatkowo regularnie trzeba go podawać konserwacji, aby odpowiednio działał.

Charakterystyka silnika elektrycznego

Silnik elektryczny jest znacznie mniejszy, a tym samym lżejszy niż model spalinowy. Dodatkowo jego praca jest cicha i nie generuje spalin. Jeśli chodzi o moc, to jest jej wyraźnie mniej, lecz nie na tyle mało, aby korzystanie z takiego modelu miało być nieprzyjemne lub też kłopotliwe.
Niestety dużą niedogodnością jest fakt, że urządzenie to musi być stale podłączone do sieci elektrycznej, więc ogranicza je po pierwsze, dostępność gniazdka, a po drugie, długość posiadanego przewodu w przedłużaczu.

Charakterystyka modelu akumulatorowego

Na koniec pozostaje, co prawda najmniej popularna wersja odkurzacza do liści, lecz mimo wszystko na tyle chętnie wybierana, że trzeba o niej wspomnieć. Mowa oczywiście o wersji z zawartym akumulatorem. Jest to modyfikacja modelu elektrycznego, z tą jednak różnicą, że nie trzeba podłączać urządzenia na stałe do sieci, lecz czerpie ono energie z własnego akumulatora. Zyskuje się w tym wypadku oczywiście mobilność. Niestety jest to model dość drogi, ciężki, a przy tym o ograniczonym czasie działania, co wynika z pojemności jego akumulatora.