Laminator a właściwe zabezpieczanie dokumentów

laminator

Laminator jest narzędziem biurowym, które służy do laminowania dokumentów papierowych oraz kart plastikowych. Zalaminowanie materiału skutecznie zabezpiecza przez zniszczeniem, wilgocią oraz fałszowaniem. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w biurach, zakładach pracy, na uczelniach wyższych, a także w instytucjach publicznych.

Laminatory a sposób ich działania

Działanie tego urządzenia polega na powlekaniu materiału cienką folią. Jego praca może się odbywać na zimno lub na gorąco. Uzależnione jest to od rodzaju wykorzystywanego urządzenia. Sprzęt ten jest nieustannie udoskonalany przez producentów, co pozwala uniknąć zacięć podczas laminowania dokumentów. Poza tym poprawiana jest jego płynność oraz ulega zmianie szybkość laminowania materiału.
Ich rolą jest przede wszystkim obsługa wszystkich druków. Z kolei najnowocześniejsze urządzenia tego typu pozwalają nawet na laminowanie plastiku. Wymiar materiału, na który może być nałożony laminat jest uzależniony od wykorzystywanego laminatora.

Jakie występują rodzaje laminatora ?

Obecnie istnieją różne rodzaje laminatorów, a wpływ ma na to zastosowana technologia. Ma ona na celu zabezpieczenie materiału, na który nakładany jest laminat. Na rynku dostępne są laminatory stałe, które to mogą laminować zarówno na zimno, jak i na gorąco.
Ponadto dostępne są jeszcze laminatory płynne, które używa się przy laminowaniu plandek bądź banerów. Różnica może dotyczyć także formatów laminowanych materiałów co ma duży wpływ na wielkość urządzenia. Kolejnym urządzeniem do laminowania dostępnym na rynku jest laminator ręczny bądź automatyczny. Pierwszy z nich wymaga większego udziału przy procesie laminacji, z kolei drugi ogranicza się tylko do przygotowania folii z materiałem i naciśnięcia przycisku.