Ochrona zmysłu słuchu w czasie pracy – zatyczki do uszu

Ochrona zmysłu słuchu w czasie pracy - zatyczki do uszu

Bezpieczeństwo w czasie pracy nie polega tylko na odpowiednim ubiorze ochronnym i obuwiu. Szczególnie narażeni na głośny hałas, który może poskutkować pogorszeniem się słuchu bądź też prowadzić do jego trwałej utraty są pracownicy produkcji. Istnieje kilka metod na ochronę słuchu w momencie, kiedy mamy do czynienia z głośnymi dźwiękami. Jedną z nich są stopery do uszu, które skutecznie chronią kanał słuchowy przed dużym hałasem.

Czy warto stosować zatyczki do uszu?

Człowiek w normalnych warunkach funkcjonuje w dźwiękach do około 30 dB. W miejscach pracy zdarza się, że dźwięk dochodzi od 120 dB. dB 135 dB, co jest już dość dużym hałasem i długotrwała praca może powodować problemy ze słuchem. Przydatne w takich okolicznościach będą profesjonalne zatyczki do uszu z BHP-Gabi, które zmniejszą natężenie poziomu hałasu i skutecznie wygłuszą dźwięki wokół. Odpowiednio dobrane stopery do uszu nie tylko uchronią kanały słuchowe, ale także korzystnie podniosą komfort, wydajność i skupienie w czasie pracy. W miejscach narażonych na głośne dźwięki, zatyczki do uszu są niezbędne dla ochrony zmysłu słuchu i przy tym większej efektywności pracy.

stopery do uszu

Rodzaje zatyczek do uszu i zastosowanie

Jest kilka rodzajów zatyczek do uszu, które można wyróżnić, między innymi należą do nich:

  • Zatyczki wykonane z wosku – za sprawą wosku są elastyczne i można je uformować w różnych kształtach, przez co łatwo je można dostosować do kanału słuchowego. Sprawdzają się, kiedy dźwięki otoczenia sprawiają problemy z zaśnięciem, przydatne są także w podróży.
  • Zatyczki z pianki – mają podobne zastosowania, co zatyczki do uszu z wosku. Dzięki nim wygłuszymy przeszkadzający nam hałas, zwiększą koncentrację na wykonywanych czynnościach. Stopery do uszu wykonane z pianki łatwo dopasowują się do kształtu kanału słuchowego i bardzo dobrze tłumią dźwięki otoczenia.
  • Zatyczki silikonowe – dobrze się dopasowują, są elastyczne i całkiem dobrze tłumią hałasy.
  • Zatyczki gumowe – gumowe zatyczki do uszu można stosować wielokrotnie, jednak nie są tak elastyczne, jak te woskowe czy z pianki. W miarę dobrze wyciszają dźwięki otoczenia, jednak ich długotrwałe noszenie może powodować dyskomfort.

Głównym zastosowaniem zatyczek do uszu jest wygłuszenie dźwięków i ochrona uszu przed uszkodzeniami słuchu. Na uwagę zasługują również profesjonale zatyczki do uszu, które charakteryzują się wysokim tłumieniem dźwięków na wszystkich częstotliwościach. Wysoka ochrona przed hałasem zwiększa znacznie wygodę i zapewnia wysoki komfort podczas wykonywanej pracy.