W jaki sposób ostrzyć wiertła do gresu?


Niestety nawet diamentowe wiertła do gresu z biegiem czasu mogą się stępić, dlatego też warto dowiedzieć się w jaki sposób je sprawnie naostrzyć. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak wydłużyć żywotność wierteł diamentowych.

Ostrzenie wierteł od a do z

Stępione wiertła do gresu (https://eldor24.pl/wiertla-do-gresu/) wbrew pozorom nie nadają się wyłącznie na złom. Dzięki odpowiedniej technice można je szybko naostrzyć. Ostrzenie należy przeprowadzić poprzez wykorzystanie materiałów silnie ścieralnych. Pamiętać należy również o tym, że ostrzenia można dokonać wyłącznie w przypadku wierteł, które wyposażone są w klasyczny segment matrycowy. Niestety wiertła, które są wyprodukowane w popularnej technologii galwanicznej albo w technologii lutowania próżniowego definitywnie tracą poszczególne diamenty z powierzchni roboczej. Nie ma żadnych sposobów na przywrócenie odpowiednich właściwości ściernych. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie naostrzyć wiertła do metalu mogą je oddać do specjalnych firm, które specjalizują się właśnie w ostrzeniu wierteł.

Korpus zużytego wiertła diamentowego

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że można wykorzystać również korpus zużytego wiertła diamentowego. Jest to jeden z tych elementów, który bez problemu można poddać regeneracji. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę to, aby zarówno rura, jak i również uchwyty znajdowały się w odpowiednim stanie. Doświadczony fachowiec może przylutować nowe segmenty, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pełnowartościowych narzędzi.

Przydatne wskazówki przy wierceniu w gresie

Aby ograniczyć częstotliwość ostrzenia wierteł do gresu pamiętać należy o tym, aby prawidłowo z nich korzystać. Szczególną uwagę należy zachować oczywiście pod koniec wiercenia. To właśnie po przebiciu się przez materiał istnieje duże ryzyko uderzenia uchwytem wiertarki albo osłoną szlifierki w płytę. Ważne jest również to, aby wybrać odpowiednie obroty, dzięki czemu nie przegrzeje się sprzętu i wierteł. Jeżeli nasze urządzenie posiada udar to oczywiście należy go wyłączyć. Przy wierceniu w twardym gresie należy uzbroić się w cierpliwość. Warto inwestować w oryginalne wiertła, które na długo zachowają idealną ostrość.