Czym jest kombinezon ochronny i przed czym nas ochroni?

ludzie w kombinezonach ochronnych

Jednym z wielu elementów odzieży roboczej są wszelkiego rodzaju kombinezony, które ochronią nas przed różnorodnymi szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia i życia – czynnikami zewnętrznymi. Produkowane ze specjalnych materiałów i otaczające szczelnie całe nasze ciało, sprawdzą się szczególnie w takich zawodach i czynnościach, w których narażeni jesteśmy na działanie toksycznych substancji biologicznych, czy wielu tak samo stałych, jak i płynnych chemikaliów. 

Jak wygląda i czym jest kombinezon ochronny?

Kombinezon ochronny (sprawdź tutaj) z definicji jest to zwykle jednoczęściowe ubranie, czyli bluza połączona na stałe ze spodniami. Są one tak zaprojektowane, by chronić ich użytkowników przed negatywnym działaniem jakichkolwiek czynników chemicznych, biologicznych, termicznych, mechanicznych, a także przed porażeniem prądem. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kombinezonów: jednorazowe i wielokrotnego użytku. Większość z nich z kapturem, aby chronić także głowę, a wszystkie wyposażone w zamki błyskawiczne na całej długości. Nogawki, mankiety, talia i kaptur zakończone ściągaczami, a dodatkowym zabezpieczeniem są pętle na kciuk u dłoni, które gwarantują nieobsuwanie się kombinezonu podczas pracy „z rękami nad głową”. 

kombinezon ochronny niebieski

Jakie jest przeznaczenie kombinezonów ochronnych? 

Znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak:

  • medycyna,
  • weterynaria,
  • kryminalistyka,
  • gazownictwo,
  • motoryzacja, 

Ale również w malarstwie, czyszczeniu i konserwacji przemysłowej, podczas pracy z np. azbestem czy z klejami i rozpuszczalnikami oraz w przemyśle rolno-spożywczym. 

Oprócz tych roboczych istnieją również kombinezony ochronne  sportowe np. dla narciarzy, które dzięki swojej budowie i właściwościom zabezpieczą nas przed wiatrem, chłodem i wilgocią w trakcie szusowania po górskich stokach