Obroża ratująca życie

obroża przeciw kleszczom

Babeszjoza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze, która w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci naszego pupila. Niestety wielu właścicieli psów nie słyszała o tym, jak groźna może być ta choroba, dlatego często ignorują kleszcze na skórze swoich podopiecznych. A to może skończyć się tragicznie, jeżeli zawczasu lekarz nie poda kroplówki z silnymi lekami.

Objawy babeszjozy

obroża przeciw kleszczom

Babeszjoza powoduje rozpad krwinek czerwonych, czyli bardzo silną anemię. Może ona prowadzić do śmierci, zwłaszcza że drastyczne pogorszenie stanu zdrowia psa następuje niezwykle szybko – nawet w ciągu kilku godzin. Dlatego musimy bacznie obserwować zachowanie na szybko podopiecznego i zwrócić uwagę na każde nietypowe zachowanie, bo szybka reakcja może uratować mu życie. Najbardziej typowe objawy to osłabienie i apatyczność, mniejszy apetyt, nietypowe zachowanie wynikające z zaburzenia równowagi, gorączka a w zaawansowanym stadium choroby wymioty, krew w moczu oraz krwawa biegunka. Sprawdź ofertę na tej stronie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Obroża przeciw pchłom i kleszczom to popularny i skuteczny środek odstraszający te szkodniki. Inne metody to wcierki, które jednak mają o wiele mniejszą skuteczność niż obroża przeciw kleszczom. Istnieją również środki przyjmowane doustnie – zdania na ich temat są jednak podzielone, ponieważ zawierają substancje, które mogą obciążać organy wewnętrzne niektórych zwierząt. Pamiętajmy jednak o jednym, najważniejszym – nie ma stuprocentowo skutecznego środka przeciw kleszczom, dlatego obserwujmy psa, przeglądajmy jego sierść codziennie a przy podejrzeniu zachorowania nie wahajmy się udać po poradę do dyżurnego weterynarza.