Kuweta dla kota – jak wybrać i gdzie ją postawić?

kuweta dla kota

Koty to niewątpliwie najczystsze ze zwierząt domowych. Nie wymagają wyprowadzania ich na dwór, a swoje potrzeby fizjologiczne mogą załatwiać w domu. Warunkiem jest zapewnienie im właściwej kuwety. W przeciwnym razie spodziewać możemy się nieszczęśliwego i sfrustrowanego kota, który załatwiał się będzie w zupełnie innych miejscach. Jak wybrać kuwetę i gdzie ją postawić?

Jak wybrać kuwetę dla kota?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Podobnie, jak w większości aspektów wspólnego życia z kotem, tak i w tym wypadku to czworonóg decyduje o tym, którą kuwetę zaakceptuje. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje:

Zazwyczaj koty preferują kuwety otwarte. Zapewniają im one poczucie bezpieczeństwa i możliwość obserwowania otoczenia. Pod warunkiem, że są one dobrze dobrane pod względem wysokości, jak i długości. Kot musi się w niej nie tyle zmieścić, ile móc się także rozciągnąć oraz swobodnie zakopać w niej swoje nieczystości. Kuweta dla kota powinna być także na tyle niska, aby mógł do niej wejść starszy czworonóg, kociak lub zwierzę z dysfunkcjami narządu ruchu.

Kuweta dla kota – gdzie ją postawić?

Domowe mruczki lubią nie tylko czystość podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ważny jest dla nich także spokój. Dlatego tak istotna jest właściwie usytuowana kuweta dla kota. Większość właścicieli decyduje się postawić ją w łazience. I jest to dobry wybór nie tylko ze względu na ludzi, ale i same koty. Kuweta w łazience zabezpiecza resztę mieszkania przed przedostawaniem się nieprzyjemnego zapachu kociego moczu. Do tego jest miejscem odwiedzany na tyle rzadko, że każdy kot znajdzie w niej spokój i odrobinę prywatności. Jeśli w domu jest jednak wystarczająca ilość miejsca, warto pupilowi zapewnić też dostęp do dodatkowej, zapasowej kuwety postawionej w innym miejscu.