Co wziąć pod uwagę podczas wyboru basenu ogrodowego?

basen ogrodowy

Basen ogrodowy jest wspaniałym dodatkiem do twojego ogrodu. Zapewnia miejsce do ochłodzenia się w te gorące i wilgotne dni i bycia blisko natury. Jest to również dobry dodatek do krajobrazu i atrakcyjności wizualnej Twojego domu.

Basen ogrodowy – lokalizacja

Zanim zaczniesz projektować swój basen ogrodowy, musisz wybrać odpowiednią lokalizację. Pomyśl o warunkach otoczenia, przepływie wody i wymaganiach konserwacyjnych dla każdego obszaru ogrodu. Wybierz miejsce, które ma łatwy dostęp do sprzętu ogrodniczego, narzędzi i roślin. Być może będziesz musiał dokonać pewnych zmian w glebie, ukształtowaniu terenu lub stopniowaniu terenu, aby uczynić go odpowiednim dla basenu ogrodowego.

  • Bądź świadomy wpływu na swoją rodzinę i sąsiadów – Upewnij się, że jesteś świadomy wpływu, jaki basen ogrodowy ma na ludzi wokół Ciebie. Należy wziąć pod uwagę głośną pompę, zapach wody oraz konieczność konserwacji.
  • Rozważ projekt i przepływ wody – Zastanów się nad projektem basenu ogrodowego i przepływem wody. Rośliny mogą potrzebować łagodnego przepływu wody, podczas gdy wodospad będzie potrzebował mocniejszego strumienia.
  • Unikaj miejsc przy domu – Upewnij się, że basen ogrodowy nie znajduje się zbyt blisko fundamentów domu. Dobrym pomysłem może być zbudowanie go z dala od ścian domu.
  • Unikaj miejsc w pobliżu szamba – najlepiej umieścić basen ogrodowy w odległości co najmniej 12 metrów od szamba.
  • Uwzględnij rodzaj gleby i drenaż – Upewnij się, że rodzaj gleby i nachylenie terenu są odpowiednie dla basenu ogrodowego.

Jak duży powinien być Twój basen ogrodowy?

Wielkość basenu ogrodowego wpływa na koszty, konserwację, żywotność i liczbę osób, które mogą z niego korzystać w tym samym czasie. Mały basen ogrodowy jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Zużywa również mniej wody i pozwala na dodanie mniejszej ilości roślin. Większy basen ogrodowy może pomieścić większą i bardziej zróżnicowaną populację roślin wodnych. Dłużej się też nagrzewa w te chłodniejsze dni i ma dłuższą żywotność.