Warto bielić drzewa wapnem


Bielenie drzew wapnem, to czynność, która przed laty była czymś oczywistym. Obecnie wiele osób nie podejmuje się tej pracy, pozostawiając pnie drzew niczym niezabezpieczone przed szkodnikami. To duży błąd. Wapno do bielenia drzew nie jest drogie, można też samodzielnie przygotować wapienną mieszankę do bielenia drzew. Dlaczego warto bielić pnie drzew wapnem ?

Wapno chroni drzewa przed szkodnikami

Szczególnie drzewka owocowe powinno się bielić, by ochronić je przed szkodnikami. Jeśli wiosną pomaluje się pnie drzew wapnem, można mieć pewność, że w mniejszej ilości owoców na drzewach zagnieżdżą się robaki. Oczywiście mogą w niektórych owocach się pojawić, na pewno jednak nie będzie ich dużo. Jeśli wapno do bielenia drzew nie zostanie użyte, robaki nie będą mieć naturalnej przeszkody i bez problemu przedostaną się po pniu drzewa na gałęzie, później zaś zagnieżdżą się w owocach. Z tego między innymi powodu każdej wiosny powinno się dokładnie pokryć pień każdego drzewa owocowego odpowiednio przygotowanym wapnem. Wystarczy pobielenie wapnem około 3/4 pnia drzewa, licząc od ziemi. Do bielenia drzew nie trzeba więc używać żadnej drabinki.

Wapno chroni drzewo przed zmianami temperatury

Wiosna to czas, w którym noce mogą być jeszcze zimne. Może też pojawić się mróz. Pień drzewa, który jest pokryty wapnem będzie bardziej odporny na przemarzanie. Na pobielonych drzewach pojawi się więc z pewnością o wiele więcej owoców niż na drzewach, których pnie nie zostały pokryte wapnem. Powód takiej sytuacji jest oczywisty. Jeśli drzewa przemarznie choć trochę od pnia, nie wykształci się na nim zbyt wiele kwiatów, które potem zmieniają się w zalążki owoców.

Do bielenia drzew trzeba się przygotować

Wapno ma właściwości żrące. Trzeba o tym pamiętać i bielenie drzew przeprowadzać z największą ostrożnością. Wskazane jest użycie odzieży ochronnej i pędzla, który potem będzie można wyrzucić. Jeśli zachlapiemy wapnem lepszą odzież, najprawdopodobniej nie uda się jej doprać i będzie po prostu do wyrzucenia. Warto więc bielić drzewa w odzieży ochronnej lub starym stroju roboczym. Jeśli zostanie zachlapany wapnem, bez żalu będziemy mogli go wyrzucić.

Bielenie drzew warto wykonywać każdej wiosny. Robiąc w ten sposób możemy mieć pewność, że drzewa będą lepiej owocować i mniej będą narażone na różne choroby.