Jakie wybrać nasiona ziół?


Nasiona ziół to zdecydowanie klucz do uzyskania satysfakcji z pracy w ogrodzie bądź w kuchni. Bez tych roślin trudno jest wyobrazić sobie smaczne potrawy. Nie wolno także zapomnieć o ich bardzo cennych właściwościach prozdrowotnych. Wiele ziół z sukcesem odstrasza z ogródka szkodniki, a wszystkie będą prezentować się dekoracyjnie. Aby można było cieszyć się bujnym plonowaniem, dobrze będzie dowiedzieć się, gdzie kupić najbardziej odpowiednie nasiona ziół oraz jakimi zasadami kierować się podczas ich wyboru. Najlepiej także wiedzieć, jak je wysiewać i w jaki sposób najlepiej pozyskuje się je samodzielnie.

Wybór gatunków ziół

Rynek w Polsce oferuje wiele rodzimych nasion, które są łatwe w uprawie, na przykład dziurawiec zwyczajny lub rumianek pospolity. Dostępne są również gatunki ciepłolubne, które traktowane są w polskim klimacie jako rośliny jednoroczne, na przykład rozmaryn lekarski, kolendra siewna bądź bazylia. Warto polecić gatunki wieloletnie, które sadzone są w gruncie, np. oregano, melisę lekarską oraz okrągłolistną, a także mięte pieprzową i kilka innych. Za zioła uznać można także koperek ogrodowy oraz pietruszkę naciową. Podczas planowania sadzenia ziół na działce dobrze będzie rozeznać się za nowymi odmianami, które pojawiają się ciągle w sprzedaży. Warto podkreślić, że prace hodowlane skupiać się będą na zwiększeniu plenności roślin, a także na pozyskiwaniu odmian o liściach oraz pędach, które są zasobne w olejki eteryczne bądź inne ważne substancje.

Jak kupować nasiona ziół?

Jeżeli podejmie się już decyzję o założeniu naszego domowego zielnika, to bardzo ważnym krokiem jest aby wybrać dobre nasiona ziół (więcej). Najlepiej będzie zaopatrywać się u renomowanych producentów, którzy znani są na rynku od lat. Godny zaufania producent sprzedaje paczkowane materiały siewne z datą ważności, która umieszczona jest na powierzchni torebek. Bardzo ważną sprawą jest także nie kupować przeterminowanych nasion ziół, zwłaszcza z materiału, który utracił sposobność kiełkowania. Po otwarciu torebki z nasionami ziół trzeba lepiej przyjrzeć się jej zawartości. Wygląd nasionek jest zróżnicowany.