Na co zwrócić uwagę wybierając dyski zewnętrzne?


Pojemne dyski zewnętrzne mogą okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W sklepach komputerowych można znaleźć bardzo wiele zewnętrznych nośników, dlatego też wybranie najlepszego sprzętu nie jest prostym zadaniem.

2,5″ czy 3,5″ – co wybrać?

Nośniki 2,5″ są doskonałym wyborem dla tych osób, które potrzebują mobilnego sprzętu do przenoszenia i magazynowania danych. Ich największym atutem są nie tylko mniejsze wymiary i niewielka waga, ale również sposób zasilania. Dyski tego typu zasilane są bezpośrednio z portu USB co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeżeli chodzi o modele 3,5″ to zazwyczaj wymagają one podpięcia dodatkowego zasilania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że trzeba przygotować dodatkowe gniazdko z prądem.

Jaki interfejs?

Wybierając zewnętrzne dyski warto zwrócić uwagę na interfejs. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze są nośniki, które komunikują się bezpośrednio dzięki interfejsowi USB w wersji 2.0. W tego typu porty wyposażone są obecnie praktycznie wszystkie komputery. Pamiętać należy o tym, że port USB 2.0 ma ograniczoną przepustowość (480 Mb/s), dlatego też nie pozwolą w 100% wykorzystać potencjału nowoczesnych dysków zewnętrznych. Najlepszym wyborem jest interfejs USB 3.0, dzięki któremu można liczyć na zdecydowanie szybszy transfer danych.

Na jakie dodatkowe elementy zwrócić uwagę?

Przeglądając dyski zewnętrzne dostępne na rynku należy zwrócić uwagę także na maksymalną prędkość obrotową. Mowa tutaj oczywiście o starszych dyskach magnetycznych. Godne polecenia są dyski z HDD 7200 RPM, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby zwracać uwagę na pamięć buforowaną. Niestety nie wszystkie dyski zewnętrzne obsługują kolejkowanie zadań. Jeżeli na dysku zewnętrznym przechowywane będą bardzo ważne dane, to warto postawić na modele wyposażone w zaawansowane szyfrowanie danych. Na porządnych dyskach zewnętrznych od renomowanych producentów nigdy nie warto oszczędzać.