Technologie stosowane w dyskach SSD

dyski SSD

Dyski SSD mają zupełnie inną budowę niż dobrze wszystkim znane dyski talerzowe. Nic więc dziwnego, że w przypadku tych pierwszych dysków stosowane są bardzo różnorodne technologie, bez zastosowania których nie byłoby możliwe pełne wykorzystanie potencjału posiadanego przez taki dysk. Jedną z najczęściej stosowanych technologii są komendy TRIM. Wykorzystywane są one po to, aby możliwe było pokazanie dyskowi system operacyjny informacji o tym, które obszary danych nie są już potrzebne, a co się z tym wiąże można traktować je jako skasowane i fizycznie wyczyścić, co spowoduje znacznie większą oszczędność miejsca na dysku. Wbrew pozorom jest to kwestia niezwykle istotna. Należy bowiem bezwzględnie pamiętać o tym, że dyski SSD mogą osiągnąć pełną wydajność zapisu jedynie wtedy, gdy ich praca będzie się odbywała z wykorzystaniem całkowicie pustych komórek. Ta kwestia jest w zasadzie niemal nieistotna w przypadku dysków talerzowych.

dyski SSDZbieranie śmieci to ciekawie brzmiąca funkcja dysków SSD, która łączy częściowo zapisane bloki w całe bloki. Jednocześnie te bloki, które już zostaną zapisane automatycznie są kasowane. W tym przypadku funkcjonuje również opcja sprawiająca, ze wszystkie bloki są zużywane równomiernie, co także nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o efektywność działania takiego dysku, dobrej jakości urządzenia znajdziesz w https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2063. Komórki w zależności od typu są w stanie wytrzymać od 10 000 do 100 000 cykli kasowania, wiec gdyby nie były zużywane równomiernie, w efekcie jego cześć dysku psułaby się znacznie szybciej niż inna, co doprowadziłoby do sytuacji w której dysk nie nadaje się do użytkowania szybciej niż powinien.

W przypadku każdego typu dysku, również i tego SSD ważna jest także obecność obszaru zapasowego, który jeśli nie zachodzi taka konieczność nie jest widoczny dla operacyjnego systemu. Bez obszaru zapasowego nie jest możliwe wykonywanie sprawne i szybkie wielu operacji.