Kalibracja monitora – co warto wiedzieć?


Czy muszę skalibrować mój monitor? Niektórzy powiedzą: „Oczywiście, że tak.”. Inni powiedzą: „Po co tracić pieniądze i czas, skoro rozkalibrowany monitor to nic poważnego. Przede wszystkim kalibracja jest potrzebna profesjonalistom, którzy pracują z kolorem. Mogą to być fotografowie, projektanci, drukarze, itp.

Kto i dlaczego potrzebuje kalibracji?

Kalibrator kolorów (monitora) https://alstor.pl/produkty/kalibratory-i-wzorce-barwne/ służy do tego, aby kolory były prawidłowo wyświetlane na monitorze. Aby inni użytkownicy mogli zobaczyć dokładnie to, co autor chciał pokazać, urządzenie musi zostać skalibrowane.

Kalibracja sprowadza wszystkie wyświetlacze użytkownika do tego samego ustawienia kolorów. Ekran roboczy projektanta i fotografa musi być zgodny z ich domowym odpowiednikiem i/lub laptopem.

Nawet po kalibracji, obraz na obu urządzeniach może się nieznacznie różnić ze względu na indywidualne cechy matryc. Procedura ta może kompensować zmiany, które zaszły w czasie. Z biegiem lat wszystkie monitory tracą jasność i ulegają niewielkim przesunięciom kolorów.

Pożądanymi rezultatami tej kalibracji są:
– Optymalne wyświetlanie kolorów;
– Brak przesunięć kolorów;

Najlepsze możliwe odwzorowanie szczegółów w ciemnych i jasnych obszarach.

Czy wszystkie monitory mogą być skalibrowane?

Każdy monitor można skalibrować, ale sens takiego działania, np. w przypadku urządzenia z 70% gamą kolorów sRGB (ang. standarised Red, Green, Blue), jest niewielki. Nie jest możliwe, aby takie wyświetlacze były idealne.

Niektórzy uważają, że monitorów nie trzeba kalibrować, ponieważ są one poddawane tej procedurze fabrycznie. W rzeczywistości, w większości przypadków kalibracja producenta jest wystarczająca dla zwykłego wyświetlacza domowego.

Kalibracja wzrokowa

Każdy człowiek inaczej odbiera kolory i widzi swój własny zestaw odcieni, dlatego kalibracja bez specjalistycznego sprzętu jest raczej procedurą „wyczucia” jasności, kontrastu i gammy monitora.

Zazwyczaj użytkownicy nie lubią wchodzić w ustawienia monitora w obawie, że mogą coś uszkodzić. Nie musisz obawiać się eksperymentów – zawsze możesz powrócić do ustawień fabrycznych. Należy przynajmniej postarać się, aby monitor był wygodny dla oczu.