Czym są monitory do kontroli lotów?

monitor do kontroli lotów

Monitor do kontroli lotów jest to urządzenie stworzone w celu kontrolowania ruchu lotniczego. Tego typu sprzęt stosuje się między innymi na wieżach kontroli lotów oraz stanowiskach obsługi naziemnej na lotniskach. Należy podkreślić, że monitory do kontroli lotów podczas lądowania samolotów, strzegą bezpieczeństwa pasażerów oraz osób znajdujących zarówno w porcie lotniczym i w pobliżu.

Zaawansowany sprzęt zapewniający bezpieczeństwo

monitor do kontroli lotów

Monitory do kontroli lotów stosuje się w Polsce jak i również za granicą. Dobrej jakości monitory cechują możliwość transmitowania sygnału o dużej rozdzielczości oraz dobra jakość obrazu. Sprzęt ten pozwala kodować i przechwytywać sygnały. Nowoczesny monitor do kontroli lotów powinien mieć wbudowaną specjalistyczną kartę graficzną, która zapewni jakość obrazu najwyższej próby. Wiele tego typu urządzeń zapewnia bardzo wysoką kompresję, dzięki czemu zmniejsza się przepustowość potrzebna do przesyłania danych w sieci.

Rodzaje monitorów do kontroli lotów

Wyróżnić możemy między innymi monitory przeznaczone do centrów lotów. Oprócz zapewnienia niezawodności mają także wspomagać pracę kontrolerów ruchu lotniczego i zapewniać ergonomiczne i komfortowe warunki pracy. Dlatego monitor do kontroli lotów powinien zapewniać obraz najwyższej jakości. Niedużo różniące się monitory umieszczane są na wieżach kontroli lotów. Mają one zapewniać dużą jasność obrazu. Taki rodzaj monitora powinien też być wyposażony w specjalny czujnik dobierający jasność i zwiększający widoczność.