W czym przygotować rozsady? Poznaj rodzaje doniczek

doniczki produkcyjne

Wybór odpowiednich doniczek do sadzonek nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza teraz, gdy na rynku dostępne są najróżniejsze warianty tych prostych, ale ważnych i przydatnych akcesoriów ogrodowych. 

Doniczki plastikowe do rozsady

Doniczki produkcyjne jednorazowe to małe pojemniki zszyte razem z otworami drenażowymi o różnych długościach i szerokościach. Jeśli chcesz, możesz z pewnością znaleźć odpowiednią doniczkę na całą szerokość parapetu.

W polskich sklepach doniczki produkcyjne są zwykle sprzedawane bez tacek. W takim przypadku należy samodzielnie wykonać tackę. Poza tym są bardzo łatwe w użyciu: wystarczy wypełnić każdą komórkę mieszanką gleby i swobodnie zasadzić nasiona. Łatwo dopasować je do odpowiedniego rozmiaru przez przycięcie nożyczkami; są niedrogie i wystarczają na długo, doniczki te są lekkie i kompaktowe.

Kubki torfowe

doniczki produkcyjne

Kubki torfowe są bardzo popularne wśród ogrodników, a zwłaszcza rolników ekologicznych, ponieważ są wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska i łatwo rozkładają się w glebie. Doniczki i kubki torfowe są często zalecane do drugiego etapu – przesadzania (pobierania) sadzonek, a nie do wysiewu nasion.

Są mocne i bezpieczne, nie zawierają substancji toksycznych; ścianki kubków są porowate, przepuszczają powietrze i wodę, nie dopuszczając do „zakwaszenia” korzeni; sadzonki są sadzone na stałe bezpośrednio w doniczce, dzięki czemu system korzeniowy nie jest w ogóle uszkadzany; sadzonki ukorzeniają się praktycznie w 100%; rozkładający się torf służy jako dodatkowy nawóz.