Nasiona na taśmie, czyli jak przyspieszyć prace w ogrodzie


Własnoręcznie wyhodowane nowalijki są smaczne i zdrowe. Aby jednak móc się nimi delektować, trzeba dużo czasu oraz pracy. Wprawnemu ogrodnikowi, który od lat uprawia własne warzywa, na pewno będzie łatwiej wykonać większość prac, początkujący może wspomóc się nasionami na taśmie.

Dlaczego nasiona na taśmie to dobre rozwiązanie?

Nasiona warzyw lub ziół umieszczone są na specjalnej taśmie wykonanej całkowicie z naturalnych składników, w tym między innymi celulozy. Jest ona całkowicie rozpuszczalna, a proces ten zachodzi pod wpływem czynników środowiskowych, np. wody. Każde nasionko znajduje się również w odpowiedniej odległości od siebie, dzięki temu nie jest konieczne późniejsze przerywanie wschodzących roślin. Nasiona zakupione w tradycyjnej, czyli sypkiej postaci, wymagają uciążliwego rozdzielania, co nie wszystkim przychodzi z łatwością, szczególnie gdy są one bardzo małe.

Taśmę z nasionami wystarczy położyć na wcześniej odpowiednio przygotowanej ziemi, następnie przysypać ją i obficie podlewać. W wyniku tego rośliny zaczną wschodzić równo i w odpowiednich odstępach, a to warunek udanych i obfitych zbiorów. Takie rozwiązanie coraz częściej wybierane jest nie tylko przez osoby początkujące, ale również takie, które nie posiadają dużo czasu na prace w ogrodzie, ponieważ sianie z pomocą taśmy przebiega znacznie szybciej.

Jakie warzywa zasieje się przy pomocy taśmy?

W ten sposób można zasiać najbardziej popularne jarzyny. Dostępne są nasiona na taśmie (https://ogrodniczy.com/nasiona-na-tasmie): marchewki, pietruszki, rzodkiewki, buraków, sałaty, ogórków, a także popularnych ziół. Nie dostanie się natomiast tych, które wymagają rozsady, np. pomidor, brokuł czy papryka.

Wszystkie nasiona pochodzą od sprawdzonych producentów i odznaczają się wysoką jakością oraz bardzo dobrą zdolnością do kiełkowania. Dzięki nim proces siania zajmuje dużo mniej czasu, a także w późniejszym etapie nie wymaga tak dużego nakładu pracy jak w przypadku nasion w torebkach, m.in. dlatego, że nie trzeba roślin systematycznie przerywać. Można stosować je bezpośrednio na glebę lub w donice.