Czym się kierować przy zakupie monitora komputerowego?


Komputery są w powszechnym użytku – chociaż laptopy i notebooki cieszą się popularnością, w domach czy w miejscach pracy nadal stosuje się komputery stacjonarne, które wymagają podłączenia do osobnego monitora. Warto dokładnie przemyśleć zakup tego sprzętu – w końcu monitor jest urządzeniem, które będzie wpływało na jakość pracy oraz poziom odczuwanego zmęczenia.

Zakup monitora komputerowego – na co zwracać uwagę?

Niektórzy użytkownicy kierują się ceną – akurat ten aspekt nie powinien odgrywać decydującej roli, szczególnie jeśli przed monitorem https://alstor.pl/produkty/monitory-do-domu/ spędza się każdego dnia wiele godzin. Do wyboru są monitory pracujące w starszej technologii LCD lub nowszej – LED. Pierwsze sprawdzają się głównie przy pracy wieczorami lub przy sztucznym świetle – w pomieszczeniach nasłonecznionych znacznie lepszą ostrość obrazu zapewniają monitory LED. Dziś każdy monitor powinien zapewniać co najmniej rozdzielczość Full HD, a gracze czy bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po 2K lub 4K. Komfort pracy może zależeć również od przekątnej ekranu – mniejsze monitory sprawdzą się przy prostych pracach biurowych, natomiast praca z programami graficznymi wymaga już rozdzielczości większej niż 22 cale

Rodzaj obsługiwanego złącza

Kupując wybrany monitor do komputera warto zwracać uwagę na typ złącza. Nowoczesne modele mogą nie być kompatybilne ze złączem VGA, obecnym w starszych typach laptopów i komputerów. Na szczęście większość oferowanych monitorów posiada zarówno złącze VGA, jak i HDMI czy USB 3.0. Przed zakupem monitora rozsądnie jest sprawdzić typ złącza w używanym komputerze.