Oczyszczacze powietrza – jego zadanie i rodzaje

oczyszczacze powietrza2

Domowe oczyszczacze powietrza w dobie tak zanieczyszczonego powietrza mogą stać się niezbędnym elementem w domu. Część dnia możemy spędzić wtedy w zdrowej i czystej atmosferze. Nasz organizm i gardło na pewno nam podziękują w postaci braku dolegliwości i symptomów chorobowych.

oczyszczacze powietrza2Jakie jest zadanie oczyszczacza powietrza?

Jego zadaniem jest oczywiście przefiltrowanie nieczystego powietrza ze związków, które szkodzą naszemu organizmowi i mogą powodować choroby. Urządzenie to zasysa powietrze w pomieszczeniu a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia, co sprawia, że powietrze w naszym domu czy mieszkaniu jest czystsze.

Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza?

Od rodzaju oczyszczacza zależy jakość wypuszczanego przez niego powietrza. Może on oczyścić głównie pyły zawieszone. Są to podstawowe typy oczyszczaczy. Dodatkowo mogą mieć wbudowany filtr węglowy. Dzięki niemu są usuwane związki organiczne takie jak zapachy. Zapachy, choć samo to określenie jest pozytywnie odbierane, to nie zawsze są pozytywnie odbierane przez ludzki organizm. Czasami oczyszczacze mogą również nawilżać powietrze. Dzieje się tak wtedy, gdy oczyszczacz zawiera filtr wodny zamiast mechanicznego. W takiej sytuacji pyły są stale zatrzymywane w wodzie. Należy jednak uważać na taki rodzaju filtru. Ponieważ mogą rozwijać się w nim grzyby i inne drobnoustroje, a w następstwie wydostawać do atmosfery w pomieszczeniu, co sprawia, że oczyszczacz ten przestaje pełnić swoją rolę.

Jak ważna jest regularna wymiana filtra?

Regularna wymiana filtrów jest bardzo istotna, aby pełnił on sprawnie swoją funkcję. Jak wcześniej wspomniano najbardziej należy uważać i utrzymywać odpowiednią higienę filtra wodnego. Częsta wymiana wody w nim jest konieczna do tego, aby filtr zamiast szkodzić, pomagał. Jeżeli chodzi o filtry mechaniczne to trzeba go regularnie wymieniać na nowy. Nie ma możliwości umycia go i wyczyszczenia, gdyż osadzone drobinki są zbyt małe, wręcz niewidoczne dla ludzkiego oka. Oszczędności w tym zakresie nie są wskazane.