Kalibracja monitorów medycznych to specyficzne zadanie, jakie polega na doprowadzeniu monitora do stanu, w którym odcienie skali szarości są wyświetlane przez daną luminację monitora. Czym cechuje się to pojęcie? Co uzyskujemy dzięki kalibracji? Jakie standardy są tutaj ważne?
Kalibracja monitora
Okazuje się, że kalibracja monitora (link) jest przeprowadzana za pomocą oprogramowania i czujnika, który mierzy wartości na monitorze i przekazuje je do oprogramowania. Następnie dochodzi do obliczenia odpowiedniej korekty. W wyniku kalibracji uzyskujemy regulację kontrastu między danymi skalami szarości, tak aby całościowo można było odróżnić dane kolory w celu prawidłowej analizy. Nie zapominajmy o tym, że wyświetlanie na medycznym monitorze powinno być zgodne ze standardem DICOM, co wskazuje rozporządzenie Ministra Zdrowia. Obowiązujące przepisy mówią o tym, że okresowa kalibracja jest niezbędna.
Czym jest Dicom?
Digital Imaging and Communications in Medicine w dosłownym tłumaczeniu oznacza Obrazowanie Cyfrowe i Wymianę Obrazów w Medycynie. To norma, która ma na celu umożliwić przesyłanie i wymianę obrazów w rezonansie magnetycznym, radiografii cyfrowej, czy tomografii komputerowej. Standard istnieje od 1985 roku i od tego czasu specjaliści mogą oceniać obraz przedstawiony w taki sam sposób. To bardzo ważna kwestia w badaniach diagnostycznych, dlatego okresowa kalibracja monitora jest na wagę złota. Usługi tego typu oferują specjaliści z wieloletni doświadczeniem i wiedzą, dzięki czemu można postawić na dobrą jakość.