Ubrania robocze w pracy – jakie wybrać?

Ubrania robocze w pracy - jakie wybrać

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy pracownicy powinni posiadać odpowiednie ubrania robocze. Wymagania dotyczące odzieży ochronnej oraz roboczej regulowane są przepisami BHP. Jakie ubrania robocze wybrać, aby skutecznie chroniły? Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej? Gdzie kupić sprawdzone i oryginalne ubrania robocze? O tym poniżej. 

Odzież ochronna i odzież robocza – czym się różnią?

Różnice między ubraniami roboczymi i ochronnymi dotyczą przede wszystkim stopnia zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Zadaniem ubrań roboczych jest zabezpieczenie pracownika przed zabrudzeniem substancjami chemicznymi, takimi jak smary, oleje, czy benzyna, oraz przed uszkodzeniami skóry. Ubrania robocze najczęściej zakładane są na zwykłą, codzienną odzież. Najpopularniejsze rodzaje odzieży roboczej, to używane w gastronomii fartuchy, biała odzież medyczna jednorazowa lub wielokrotnego użytku, a także kombinezony malarskie. Asortyment odzieży roboczej na BHP-Gabi jest ogromny. Osobny wybór stanowią ubrania robocze używane latem, czy odzież ocieplana na zimę. 

Pracownicy, narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami lub warunkami bezpośrednio zagrażającymi zdrowiu, muszą posiadać specjalną odzież ochronną. Ubrania ochronne muszą spełniać szereg norm, wymagań oraz atestów, które zagwarantują bezpieczeństwo pracownika w miejscu pracy. Na przykład odzież ochronna przeznaczona do pracy z substancjami żrącymi, musi posiadać restrykcyjną normę EN 13034 dotyczącą rodzaju materiałów, z których jest wykonana. Specyfika pracy osób pracujących na lotniskach lub drogach, wymaga wyposażenia w specjalną odzież ostrzegawczą, zapewniającą odpowiednią widoczność. Odzież ochronna jest typem odzieży specjalistycznej i w porównaniu do odzieży roboczej, spełnia dodatkowe zadanie ochrony zdrowia i życia pracownika. 

Ubrania robocze w pracy

Jaką markę odzieży ochronnej i roboczej wybrać?

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, zwracają coraz większą uwagę na jakość wykonania oraz parametry bezpieczeństwa ubrań do pracy. Wybierając zestaw odzieży roboczej, warto kierować się wysoką jakością materiałów oraz komfortem użytkowania. Ubrania noszone przez wiele godzin w pracy powinny być wytrzymałe, a jednocześnie wygodne. W przypadku odzieży ochronnej nadrzędnym wyznacznikiem powinny być atesty oraz normy bezpieczeństwa, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz skuteczną ochronę.  

Warto również nadmienić, że zgodnie z przepisami BHP, to najczęściej pracodawca jest zobligowany zaopatrzyć pracownika w odzież ochronną lub roboczą. Odpowiedni rodzaj ubrania, dostosowany do wykonywanej pracy jest niezbędny i warunkuje bezpieczeństwo oraz ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami.