Okulary ochronne – jakie powinny być, by spełniały swoją rolę?

Okulary ochronne - jakie powinny być, by spełniały swoją rolę

W wielu branżach pracownicy narażeni są na kontakt z niesprzyjającymi substancjami. Kurz i zanieczyszczenia, a także różnorodne ciecze nie tylko dostają się do dróg oddechowych, ale także i do oczu. Właśnie dlatego na rynku obecnie dostępne są okulary ochronne, które pomogą skutecznie chronić narząd wzroku pracowników. Jednocześnie modele okularów ochronnych mogą być mocno zróżnicowane. Wobec tego, na jakie powinniśmy się zdecydować, by spełniały one swoją rolę?

Okulary ochronne i materiał ich wykonania

Okulary ochronne to funkcjonalny dodatek, który ma spełniać konkretne zadanie – zabezpieczać nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami i niekorzystnymi warunkami. Jednocześnie nie można zapomnieć o tym, że okulary ochronne powinny:

  • być odporne na skrajne temperatury;
  • zapewnią wygodę i komfort noszenia;
  • być odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • zapewniać odpowiednią widoczność.

Wobec tego, wybierając okulary ochronne na https://www.bhp-gabi.pl/k70,ochrona-oczu-okulary-ochronne.html powinniśmy kierować się głównie materiałem, z jakiego zostały one wykonane. Zazwyczaj jest to solidne i przezroczyste tworzywo sztuczne o wyjątkowo dobrych parametrach użytkowych. Dzięki temu takie okulary ochronne będą w stanie skutecznie chronić nasze oczy, nawet w obliczu najmniej korzystnych warunków.

okulary ochronne

Okulary ochronne i ich dopasowanie

Kolejną ważną kwestia, na jaką koniecznie musimy zwrócić uwagę wybierając okulary ochronne to ich odpowiednie dopasowanie. Przede wszystkim trzeba uwzględnić tu rozmiar – okulary ochronne mają perfekcyjnie przylegać do twarzy tak, by mogły rzeczywiście spełnić swoją rolę. Ważna jest więc zarówno szerokość, jak i rozstaw okularów ochronnych. Nie powinny one spadać z głowy, a także nie powinny jej one zbytnio uciskać, gdyż znacznie pogorszy to komfort i swobodę pracy. Warto więc o tym pamiętać, a uda się nam idealnie dobrać okulary ochronne.