Basen ogrodowy – jak utrzymać czystość w nim?

baseny ogrodowe

Posiadanie basenu ogrodowego to ogromna przyjemności. W końcu nie ma nic bardziej przyjemnego w gorący lipcowy weekend niż orzeźwiające kąpiele, bądź też opalania na dmuchanym materacu, z wolna unoszącym się na wodzie. Posiadając basen w ogrodzie można tych przyjemności kosztować nie ruszając się z domu. Niestety posiadanie takiego luksusu wiąże się też z bardzo nieprzyjemnym obowiązkiem: czyszczenia i konserwowaniem.

Co jest potrzebne, aby woda i cały basen były w możliwie najlepszym stanie i kondycji? Tak, aby kąpiel możliwa była właściwie w dowolnym momencie?

Zagrożenia dla basenu

Baseny ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje znajdują się w ogrodzie, czyli na otwartej przestrzeni. A tak jak wiadomo, nie należy ona do zbyt czystych i estetycznych, nawet w najbardziej oddalonych od miast terenach.

Z tego powodu niejeden właściciel takiego basenu bardzo podejrzliwie patrzy na znajdującą się w nim wodę. Najmniejszym problemem są duże zanieczyszczenia, które widoczne na pierwszy rzut oka unoszą na się powierzchni. Znacznie większym kłopotem są te niewidoczne, w postaci pyłów, a nawet mnożących się mikroorganizmów, które w kontakcie z ludzkim ciałem mogą wywoływać infekcje i zakażenia.

Z tych właśnie powodów każdy posiadacz basenu ogrodowego powinien posiadać jednocześni kilka dodatkowych akcesoriów, które wpłyną na poprawę jakości wody i jej czystość.

Co warto mieć?

Do takich niezbędnych dodatków zaliczyć można:

– pompę filtrującą – jest to urządzenie, które nieustannie zasysa wodę, a następnie przepuszcza ją przez bardzo zaawansowane filtry, które usuwają wszystkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia

– kije teleskopowe – kij, który zakończony jest specjalną siatką, co pozwala na sięgnięcie i wyciągniecie co większych zabrudzeń i elementów, których nie powinno być w wodzie w basenie

– tabletki z chlorem – poprzez wrzucenie ich do wody w basenie następuje neutralizacja gromadzących się w wodzie minerałów szkodliwych dla człowieka, takich jak żelazo, magnez lub tez miedź

– siatka ochronna – bardzo przydatny gadżet, którym nakryć można cały basen, aby np. w czasie burzy lub porywistego wiatru do wody nie naleciały większe zanieczyszczenia.