Czym są płyty główne?

Płyta główna

Główne i najważniejsze elementy komputera, a dokładniej jednostki systemowej: karta graficzna, procesor, moduły pamięci RAM oraz duża ilość układów znajdują się na płycie głównej.

Przechodząc do sedna pytania, co to jest płyta główna, można odpowiedzieć tak — jest to główna płyta główna komputera, która posiada gniazda do instalacji dodatkowych kart rozszerzeń i służy jako mechaniczna podstawa dla całego układu elektronicznego komputera. Dzięki płycie głównej zapewnione jest pełne współdziałanie komponentów systemu komputerowego.

Do czego się nadaje płyta główna?

Znaczenie płyty głównej jest po prostu nie do przecenienia, wszystkie elementy systemu jednostki komputerowej oddziałują na siebie dzięki płycie głównej, więc dane z dysku twardego nie będą mogły być przetwarzane w procesorze, zanim wpadną do pamięci RAM, a karta graficzna nie będzie miała co pobrać z systemu komputerowego, a następnie przekazać do monitora. Najpopularniejsze urządzenia wejściowe, takie jak mysz i klawiatura, również komunikują się ze sobą poprzez złącza na płycie głównej.

Dobrym przykładem mogą być przestarzałe złącza IDE i wszystkie wersje SATA, ponieważ są one podłączane do napędu optycznego, dysku twardego lub dysku półprzewodnikowego za pomocą specjalnych kabli, a następnie uczestniczą w wymianie informacji z procesorem oraz innymi urządzeniami.

Może wcześniej ogólna wydajność zależała od procesora, ale teraz sytuacja uległa zmianie. Należy zwrócić uwagę na możliwości płyty głównej, przepustowości jej magistrali, obsługiwaną wielkość i częstotliwość pamięci, zdolność do uzyskania maksymalnej wydajności z nowoczesnego slotu PCI-Express x16 i karty graficznej itp.

Elementy płyty głównej

Płyta główna

Jak wynika z powyższego, takie urządzenie jest kontrolerem. Oznacza to, że bez niego komputer w ogóle nie będzie mógł działać.

Z czego się składają płyty główne:

  • Chipset.
  • Bateria pamięci BIOS i CMOS.
  • Gniazdo pod procesor.
  • Gniazda PCI i PCI Express.
  • Gniazda dla pamięci RAM.
  • Porty SATA, M2, IDE.
  • Złącza zewnętrzne.
  • Wejścia zasilania.